Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich?

Czy wybranie się do pradawnego lasu na weekendowy wypad lub dłuższy urlop to dobry pomysł? Okazuje się, że tak. W województwie kujawsko-pomorskim rośnie olbrzymi, sosnowy bór, który przyciąga amatorów wypoczynku. Poza oczywistymi przyjemnościami takimi jak zbieranie grzybów, czy rowerowe wycieczki można tu naprawdę ciekawie spędzić czas. Atrakcje Borów Tucholskich to także interesujące ścieżki przyrodnicze i tematyczne wioski. To sprawia, że nikt nie narzeka tu na nudę.

Gdzie wędrować w Borach Tucholskich?

Na terenie tutejszego Parku Narodowego można zaplanować wyprawę, która pozwoli się zmęczyć niczym górska wędrówka. Mimo że nie ma tu dużych różnic wysokości, to przygotowano dla turystów liczne szlaki piesze. Niektóre z nich mają kilkadziesiąt kilometrów, a łącząc kilka z nich, można wędrować praktycznie bez końca. Warto zatem zabrać z sobą wygodne buty, kurtkę przeciwdeszczową oraz plecak z prowiantem i wodą.

Najciekawsze szlaki piesze w Borach Tucholskich to:

Poza głównymi szlakami można też skusić się na poznanie terenów, korzystając z jednej ze ścieżek przyrodniczych oraz rozlokowanych przy nich punktów widokowych. Każda z tych atrakcji Borów Tucholskich ma poprowadzone kładki oraz wyznaczone punkty informacyjne. Dzięki temu na spacer mogą się tu wybrać nawet rodziny z małymi dziećmi.

Grody, wioski i tajemnicze kręgi. Co można zwiedzać w Borach Tucholskich?

Olbrzymi atutem tutejszych terenów jest ich różnorodność. Planując weekend w Borach Tucholskich, można zarówno podziwiać przyrodę, jak i zwiedzać ciekawe miejsca. Warto zajrzeć do położonego nad Jeziorem Śpierewnik grodu Raciąż. To historyczne obozowisko zamieszkałe przez Słowian. Dawniej było ważnym ośrodkiem gospodarczy i kulturalny. Mimo że obiekt został zniszczony przez nawałnicę, to nadal zachował swój urok. Mieszkańcy z dumą mówią o nim, że jest ich lokalnym Biskupinem.

Najbardziej tajemnicze i ciekawe miejsce w Borach Tucholskich to rezerwat przyrody Kamienne Kręgi w Odrach. Ułożone na planie koła głazy mają rzekomo emanować niesamowitą energią. Nawet jeśli podchodzi się sceptycznie do takich rewelacji, to i tak warto potraktować to miejsce jako ciekawostkę wartą tego, aby ją zobaczyć.

Dobrym pomysłem na ciekawe spędzenie czasu będzie też odwiedzenie jednej z tematycznych wiosek. Na wzór dawnego życia zorganizowano w nich zrekonstruowane osady. W każdej z nich turyści mogą zapoznać się z lokalną kulturą. W niektórych wytwarzane są lokalne produkty, w innych produkowane jest rękodzieło.

Na uwagę zasługuje szczególnie Miodowa Wioska we Wielkim Mędromierzu, która jest poświęcona pszczelarstwu. Można tu spróbować prawdziwego miodu i przysmaków z tym zdrowym składnikiem. Z kolei Kwiatowa Wioska w Żalnie to miejsce słynące z ogrodów i motywów florystycznych. Organizowane są w niej warsztaty tworzenia bukietów z kwiatów, decoupage i biżuterii.

Pieszo, na rowerze, czy kajakiem? Jak najlepiej zwiedzać Bory Tucholskie?

Do wszystkich atrakcji regionu można dotrzeć, poruszając się samochodem i urządzając sobie krótsze lub dłuższe spacery. Dlatego też dobrze zadbać o dobrą bazę wypadową i zatrzymać się w miejscu, z którego wszędzie będzie blisko. Weekend w Borów Tucholskich to także prawdziwa gratka dla fanów jazdy na rowerze. 200 km różnorodnych i dobrze przygotowanych tras zachęca do poruszania się jednośladem.

Ciekawą opcją jest też poznawanie tego terenu z perspektywy wody. Koryta rzek Wdy, Brdy oraz Wierzycy to idealne miejsca na kajaki w Borach Tucholskich. Turyści mogą skorzystać z kilku punktów wypożyczających sprzęt. Pozwala to zaplanować trasę o różnej długości i dopasować ją do swoich możliwości.

Odpoczynek w Borach to ciekawa alternatywa dla innych, często bardzo zatłoczonych turystycznych miejsc. Można tu atrakcyjnie spędzić czas i naprawdę naładować baterie.