5 najlepszych pomysłów na weekend w Borach Tucholskich

5 najlepszych pomysłów na weekend w Borach Tucholskich

Czy w Borach Tucholski można ciekawie spędzić czas? To pytanie często zadają sobie osoby, które do tej pory nie miały okazji, aby poznać ten region. Okazuje się, że to świetny teren zarówno dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, jak i turystów pragnących ciszy i spokoju. Pieszo, na rowerze, kajakiem. Bory można poznawać na kilka różnych sposobów. Prezentujemy najlepsze naszym zdaniem sposoby, aby raz na zawsze zakochać się w tej krainie.

Dalekie wędrówki przez las

Po pierwsze, warto przygotować się na dużo chodzenia. Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych położonych na terenie Polski. Obszar porośnięty mchem i drzewami zajmuje aż 3 tys. km². Nie ma zatem obaw, że skończą się pomysły na trasy do wędrówek. Można poruszać zarówno po oznakowanych ścieżkach dydaktycznych, szlakach, jak i puścić wodze fantazji, zapuszczając się w głąb lasu. Dlatego ważne jest, aby zabrać ze sobą wygodne obuwie i plecak.

Plażowanie w Borach Tucholskich

Być może leśny rezerwat nie kojarzy się w pierwszym momencie jako idealne miejsce do spędzania czasu nad wodą, jednak to tylko pozory. W Borach Tucholskich można znaleźć kilka bardzo czystych jezior. W Swornogaciach, nad jeziorem Krasińskim znajduje się dobrze zagospodarowana plaża. Na miejscu można wypożyczyć rowerki wodne oraz inny sprzęt. Woda jest bardzo czysta, więc dobrym pomysłem będzie też zanurzenie się w tafli jeziora.

Kajakiem przez Bory Tucholskie

Rzeka Brda oraz jej dopływy, stwarzają idealne warunki dla amatorów wiosłowania. Mimo że koryto biegnie w większości po płaskim terenie, to w niektórych miejscach nurt jest dość intensywny. Sprawia to, że kajaki w Borach Tucholskich przyciągają nie tylko amatorów spokojnego dryfowania, ale również wielbicieli mocniejszych wrażeń. Trasy są dobrze opisane, bez problemu można więc wybrać tę, która odpowiada nam pod kątem długości i spotykanych na drodze przeszkód. Sezonowo działa kilka punktów wypożyczających sprzęt, które zajmującą się też organizacją wypraw.

Tajemnice Borów Tucholskich

Jedna z największych ciekawostek skrytych w tutejszych lasach jest polski Stonehenge, czyli Kamienne Kręgi w Odrach. Do tej pory naukowcy nie ustalili jednoznacznie pochodzenia obelisków ułożonych symetrycznie na planie koła. Ta niewiadoma jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność tego miejsca i sprawia, że odwiedza je większość turystów spędzających urlop w Borach Tucholskich. W sezonie organizowane są tu tematyczne imprezy, które przybliżają kulturę celtycką i jej mistyczną naturę.

domki w babilonie

Jednośladem przez lasy

200 km dobrze przygotowanych tras sprawia, że poznawanie Borów Tucholskich na rowerze to jeden z najprzyjemniejszych sposobów eksplorowania okolicy. Podobnie jak w przypadku kajaków, ścieżki mają zróżnicowany poziom trudności. Jedna z najpopularniejszych tras to tzw. Kaszubska Marszruta. Wiedzie one przez okolice Chojnic, Czerska, Charzyków i Brus. W zależności od stanu leśnego duktu oraz liczby wystających korzeni można się tędy przemieszczać zarówno rowerem miejskim, jak i crossowym.

Wypoczynek w Borach Tucholskich jest na tyle zróżnicowany, że wiele osób wraca tu wielokrotnie, tylko po to, aby przetestować wszystkie możliwości.